Swift SE. The distribution of pelvic organ support in a population of female subjects seen for routine gynecologic health care. Am J Obstet Gynecol. 2000 Aug;183(2):277-85. doi: 10.1067/mob.2000.107583. PMID: 10942459.
Verjetno si že slišala za zdrs (prolaps) medeničnih organov, toda ali dejansko veš, kaj je to? Čeprav se o tem morda govori vedno več, mu še vedno lahko prilepimo nalepko stigme.
Zdrs medeničnih organov je pravzaprav precej pogost in lahko prizadene ženske vseh starosti – ne samo poporodnice. A življenje s prolapsom, četudi se zdi na prvi pogled zelo omejujoče, lahko kljub temu poteka po normalnih tirnicah naprej. Zavedanje, da do tega lahko pride in kaj lahko storimo, da zmanjšamo tveganje ali obvladujemo stanje, je odkrito povedano, naša pravica.
A si kdaj dobila občutek, da te “tam spodaj” nekaj tišči, da v nožnici čutiš nekaj kar ne bi smela? Morda te “ta stvar” pri poskokovanju spomni, da je bolje biti pri miru. Zapomni si: “ Ni normalno, da ti kdaj pa kdaj uide!” Oh, kaj pa spolni odnos? Boli. Ali pa boli le ob določenih kotih. Kaj lahko storiš? Je to normalno? Je to nekaj s čim se pač moraš naučiti živet?
Te “skrivne” mišice, ki potekajo od sramne kosti spredaj do trtice zadaj in se razprostirajo do sednih kosti so kot nek trampolin, ki podpira organe v trebušni votlini.
Za opravljanje svojega dela, morajo mišice medeničnega dna biti močne in funkcionalne. A tudi to ni vse, Barbara Sepohar Debeljak, dipl.fizioterapevtka, ki dela na področju zdravja žensk, navaja, da lahko močno medenično dno igra bistveno vlogo tudi pri organzmu: »Spolno doživljanje je močno povezano s funkcionalnostjo mišic. Da doživimo orgazem, se morajo mišice medeničnega dna krčiti/kontrahirati.«
Z Barbaro S. Debeljak sva tokrat odprli temo, s katero se pri delu nemalokrat srečujeva in kjer se obedve strinjava, da je potrebna boljša obravnava in informiranost žensk. Z objavo sva poskušali zaobjeti vse, kar moraš vedeti o prolapsu medeničnih organov, od njegovih simptomov in vzrokov do možnosti zdravljenja in nasvetov za življenje s prolapsom. Zato, da boš na koncu boš bolje razumela, kaj prolaps je in kako z njim živeti.
»Prolaps ali zdrs organov pomeni, da se mehur, maternica, vagina in/ali rektum povesijo v ali preko vagine. Se pravi mehur (cistokela) se povesi preko sprednje vaginalne stene, maternica se spusti navzdol v vagino, rektum (rektokela) se povesi preko zadnje vaginalne stene, vagina pa se povesi oz “zloži” sama vase«; razlaga Barbara S. Debeljak.
Barbara S. Debeljak: »V raziskavi iz leta 2000 (Swift, 2000[1]), so ugotovili, da je pri kar 43%-76% žensk oslabljena opora stene nožnice in maternice. Kljub vsemu pa je pri 3%-6% žensk, prolaps napredoval preko vhoda v nožnico.«
Barbara S. Debeljak: »Simptome delimo na simptome vagine, sečil, črevesja in na spolne simptome.«
VAGINALNI
SEČILA
ČREVESJE
SPOLNI SIMPTOMI
Barbara S. Debeljak: »Potrebno je povdariti, da nekatere ženske nimajo simptomov, nekatere imajo lahko samo enega, nekatere pa več.«
Barbara S. Debeljak: »Nosečnost, porod, povečana telesna teža, respiratorne težave (dolgotrajno kašljanje), zaprtost, histerektomija,.. to so samo nekateri izmed vzrokov. Nekaj gre tudi pripisati genetiki oziroma čvrstosti vezivnega tkiva, ki nam je dana (nekateri imamo bolj, nekateri manj elastična vezivna tkiva). Velikokrat si pa same “pridelamo” težave z nepravilno aktivacijo stabilizacijskih mišic, s povečevanjem intraabdominalnega pritiska, ipd.«
Barbara S. Debeljak: »DA! Če izvajamo vaje na nepravilen način. Se pravi:
Barbara S. Debeljak: »Najpogosteje se pojavi pri ženskah v menopavzalnem obdobju ali pa pri ženskah s povečano telesno težo. Zelo velikokrat pa se pojavi pri mladih ženskah takoj po porodu.«
Barbara S. Debeljak: »Ženske, ki imajo simptome morajo opraviti pregled medeničnega dna. Pregled opravimo v sproščenem položaju in med napenjanjem tako v leže kot v stoje. Tako lažje določimo kateri deli so prizadeti (anteriorni, posteriorni ali apikalni). Imamo 4 stopnje prolapsa. Od 0, kjer ni prolapsa do IV. kjer je vidno izbočenje in je distalni del protruzije vsaj 2 cm preko vhoda nožnice.«
0. stopnja: ni prolapsa.
1. stopnja: zelo blag prolaps – organi so še vedno dokaj dobro podprti z medeničnim dnom.
2. stopnja: organi medeničnega dna so se spustili, vendar so še vedno v nožnici.
3. stopnja: organi medeničnega dna so se spustili do ali čez odprtino nožnice.
4. stopnja: organi medeničnega dna so popolnoma padli skozi vaginalno odprtino.
Barbara S. Debeljak: »Pri naprednejših prolapsih in kadar ginekolog poda svojo oceno stanja, se opravi operativni poseg. Pri manjših prolapsih je smiselno z operacijo še počakati in zdraviti konzervativno. Ginekolog po potrebi svetuje tudi uporabo pesarja. Pri konzervativnem postopku nastopimo s svojim pristopom fizioterapevti, ki z različnimi tehnikami poiskušamo vzpostaviti ravnovesje v mišicah trupa in naučiti pacientko zdravega življenjskega sloga. Tako kot pri vsakem jačanju mišic moramo biti tudi pri tem potrpežljivi. V tujini imajo protokol, ki pravi, da če se v 6-ih mesecih stanje ne izboljša, potem je to lahko tudi indikacija za operacijo.«
Barbara S. Debeljak: »Okrevanje po operativnem posegu je postopno. Začetna faza se zaključi po 4-6 tednih. To je biološki čas celjenja tkiva. Vendar se tukaj rehabilitacija ne zaključi. Če je pooperativno stanje stabilno se takrat šele dobro prične z vadbeno terapijo, ki pa je edini ključ do uspeha dolgoročno gledano.«
Barbara S. Debeljak navaja:
Barbara S. Debeljak: »Trening mišic medeničnega dna oz. Keglove vaje so samo ene izmed skupine mišic, ki ji moramo pri zdrsu medeničnih organov aktivirati. Trening vključuje predvsem sinhrono aktivacijo tako globokih kot povrhnjih mišic, saj moramo naučiti pacientko kako mora preko vaj začutiti stabilnost trupa, ki jo nato prenese v vsakodnevna opravila.«
Barbara S. Debeljak: »Noben trening, pa naj bo še tako dober, ne bo pripomogel k izboljšanju stanja, če se nato naslednjih 12, 13, 14,.. ur držite napačno, dvigujete bremena na nepravilen način, ne upoštevate navodil, ki smo vam jih strokovnjaki dali.«
Barbara S. Debeljak: »Če se med ali po vadbi počutite slabše oziroma imate občutek, da je prolaps bolj izrazit, potem vaje definitivno ne izvajate pravilno. Nobena vaja ni škodljiva, če jo izvedemo na pravilen način. Če pa se precenimo in izvajamo preveč intenziven trening (včasih je dovolj že samo dvig obeh nog v zrak), potem lahko samo še bolj škodimo zdrsu medeničnih organov.«
Barbara S. Debeljak: »Ginekolog je tisti, ki vam bo dal uradno oceno stanja. Fizioterapevti podamo svojo fizioterapevtsko diagnozo, ki se včasih razlikuje od zdravniške, saj podamo oceno glede na funkcionalnost stanja. Pregled pri fizioterapevtu je prav tako vaginalni. Pri pregledu se oceni stabilnost trebušne stene, stabilnost mišic medeničnega dna. S pomočjo diagnostičnega ultrazvoka, si pomagamo, da ocenimo hipermobilnost sečnice, da opazujemo stanje kontrakcije in relaksacije mišic medeničnega dna, opazujemo tudi spuščanje organov ob povečanju intraabdominalnega pritiska (Valsalva manever) itd.«
Barbara S. Debeljak svetuje:
Barbara Sepohar Debeljak dela na področju fizioterapije zdravja žensk že dobrih 10 let. Znanje na tem področju je začela pridobivati po končani diplomi na Zdravstveni fakulteti v Ljubljani. Večji del izobraževanj, ki jih je opravila, je potekalo v Angliji preko POGP (Pelvic, Obstetric and Gynaecological Physiotherapy) ter ostalih evropskih državah. Poleg zaposlitve v Fizioterapiji Fuchs, sodeluje tudi kot učiteljica veščin na Visokošolskem zavodu Fizioterapevtika ter preko Združenja fizioterapevtov Slovenije (sekcija za zdravje žensk) predava v sklopu pridobivanja licence za Varno vadbo v nosečnosti.
Mini priročnik, ki bo odgovoril na ključna vprašanja o vadbi med nosečnostjo.
Mini priročnik, ki bo odgovoril na ključna vprašanja o vadbi med nosečnostjo.
Prinesi si svojo nedeljsko kavo (ali čaj) in se mi pridruži pri tedenskih novičkah, kjer ti razkrijem dogajanje v ozadju, odgovarjam na tvoja vprašanja, razbijam mite tvojih najljubših tem in te med prvimi obvestim o novostih. Vse to, medtem ko ti uživaš v svojem jutranjem ritualu.
Prinesi si svojo nedeljsko kavo (ali čaj) in se mi pridruži pri tedenskih novičkah, kjer ti razkrijem dogajanje v ozadju, odgovarjam na tvoja vprašanja, razbijam mite tvojih najljubših tem in te med prvimi obvestim o novostih. Vse to, medtem ko ti uživaš v svojem jutranjem ritualu.
“Pridruži se mi” na instagramu.
Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Preberi več.