Menstrualni ciklus – za nekatere je to dobrodošel znak plodnosti in priložnost za zanositev. Za druge pa grozljiv opomnik na prihajajoče boleče krče, napihnjenost in nihanje razpoloženja. A ne glede na to na katerem “hribu sediš”, obstaja eno (nesporno) dejstvo: menstrualni cikel je pomemben semafor v tvojem telesu. Da, prav si prebrala. Tvoj menstrualni ciklus je več kot le mesečna nevšečnost. Je ključni pokazatelj tvojega splošnega zdravja in dobrega počutja. Pravzaprav ga strokovnjaki zdaj štejejo za “peti vitalni znak” poleg krvnega tlaka, srčnega utripa, frekvence dihanja in telesne temperature. Torej, če sodiš med tiste, ki enačijo menstrualni ciklus kot manjšo nevšečnost, je čas, da začneš biti pozorna. V tej objavi boš izvedela zakaj je tvoj menstrualni ciklus tako pomemben in zakaj bi ga morala začeti obravnavati kot edinstven vitalni znak.
.
Beseda “menstruacija” izhaja iz latinske besede »menstruus«, ki pomeni mesečnik. Po definiciji gre za mesečno krvavitev, ki nastane zaradi vpliva endokrilnih žlez.[1] Gre za reproduktivni cikel, ki žensko telo pripravi na morebitno zanositev.
Čas je, da ženske prevzamemo skrb za svoje reproduktivno zdravje in začnemo biti pozorne na svoj menstrualni ciklus. Ta je namreč ključni pokazatelj splošnega zdravja ter lahko razkrije pomembne informacije o našem zdravstvenem stanju.
Ženske lahko s spremljanjem svojega menstrualnega ciklusa in odkrivanjem morebitnih nepravilnosti sprejmemo proaktivne ukrepe za reševanje morebitnih težav in preprečimo nadaljnje zdravstvene zaplete.
Neupoštevanje menstrualnega cikla lahko privede do zamujenih priložnosti za zgodnje odkrivanje in zdravljenje reproduktivnih zdravstvenih težav, kar ima lahko resne posledice. Ne dovoli, da nevednost ogrozi tvoje reproduktivno zdravje. Začni spremljati svoj menstrualni cikel še danes in poskrbi za svoje zdravje!
»Normalen« menstrualni cikel (imenujemo ga tudi eumenoreja) traja od 24 do 38 dni.[2] Pomembno je omeniti, da pri dolžini cikla prihaja med ženskami do velikih razlik. Prav tako lahko prihaja do razlik pri isti ženski iz meseca v mesec.[3] Ta je lahko posledica številnih faktorjev – stres je lahko eden izmed teh.
Do ovulacije pride, ko jajčnik sprosti jajčece. V treh dneh do dneva ovulacije lahko ženska, če ima spolne odnose (in ni na hormonski kontracepciji) zanosi. Moški spermiji naj bi namreč lahko preživeli 3 do 5 dni v ženskih reproduktivnih organih, medtem ko žensko jajčece živi le 12 do 24 ur po ovulaciji.[4]
Menstrualni ciklus je pod nadzorom štirih ključnih akterjev: estrogen, progesteron, folikel stimulirajoči hormon, lutenizirajoči hormon. Vsak izmed njih ima posebno vlogo v tvojem telesu.
Estrogen
Poznamo tri glavne skupine estrogenov, ki v posameznih življenjskih fazah ženske (pred menopavzo, nosečnost, po menopavzi) bolj ali manj prevladujejo. V rodni dobi je prevladujoč estradiol. Vključen je v številne vitalne funkcije, skrbi za normalen razvoj, močne kosti, ohranja holesterol v normalnih mejah, vpliva na sproščanje nevrotransmiterjev, uravnavanje razpoloženja, občutljivostjo na inzulin, lakoto, ipd.
Progesteron
Progesteron v telesu deluje na več načinov. Njegove glavne funkcije so uravnavanje menstrualnega cikla in podpiranje nosečnosti. Izoča ga rumeno telesce v jajčniku. Proizvajata ga pa lahko tudi nadledvična žleza in posteljica v nosečnosti. Progesteron pomaga pripraviti telo na nosečnost s spodbujanjem razvoja žlez in novih krvnih žil. Slednje zagotavlja dobro okolje za implantacijo oplojenega jajčeca.
Folikle stimulirajoči hormon (FSH) in lutenizirajoči hormon (LH) sta prisotna tako pri ženskah kot pri moških. Izloča ju hipofiza. Folikle stimulirajoči hormon spodbuja razvoj foliklov in jajčeca pred ovulacijo. Luteinizirajoči hormon pa podpira razvoj jajčec in proizvodnjo progesterona.
Tvoje telo je iz tedna v teden drugačno, beri: tvoji hormoni nihajo skozi celoten cikel, kar lahko pojasni zakaj tudi tvoje počutje čez cikel niha.
Reden menstrualni cikel je na splošno sestavljen iz treh faz: folikularna faza, ovulacijska faza in lutealna faza. Poglejva na hitro kaj se dogaja.
Za primer bova vzeli normalen naraven 28-dnevni menstrualni cikel. Torej cikel ženske, ki ni na hormonski kontracepciji in katera nima težav s hormonskim neravnovesjem.
Za prvi dan cikla, kot sva že omenili, se šteje krvavitev. Krvavitev je posledica neoploditve jajčeca in padca hormonov. Prva, folikularna faza, traja od prvega dneva menstruacije do ovulacije. V prvem delu folikularne faze, ostajajo hormoni nizko. Medtem ko imaš menstruacijo, tvoja hipofiza (žleza v možganih) izloča folikel stimulirajoči hormon (FSH). Ta sporoči tvojim jajčnikom, da je čas, da pripravijo folikel in povečajo raven estrogena, z namenom, da se tvoje telo pripravi na morebitno zanositev. Eden izmed številnih foliklov medtem postane dominanten in jajčece v tem foliklu dozori.
Raven estrogena naraste, kar sproži hipofizo, da sprosti luteinizirajoči hormon (LH), kar povzroči, da se iz jajčnikov sprosti zrela jajčna celica. To imenujemo ovulacija (uradno si v fazi ovulacije 24 ur). Ovulacija se običajno pojavi nekje med 13 in 15 dnevom pred naslednjo menstruacijo. Na tej točki (nekje 24h po sprostitvi jajčne celice) se rahlo poveča tudi telesna temperatura (za približno 0,2°C) in ostane visoka nekaj dni. Ta informacija ti lahko koristi za ugotavljanje, kdaj je prišlo do ovulacije oz. kdaj se je folikularna faza končala in začela lutealna faza.
Po ovulaciji vstopimo v lutealno fazo cikla. Ta faza traja od ovulacije do začetka naslednje menstruacije. Rumeno telesce, ki je ostalo po ovulaciji, v tej fazi začne izločati progesteron. V prvi polovici lutealne faze, oba tako progesteron kot estrogen postopoma naraščata in dosežeta vrh nekje na sredini te faze. Tukaj je najprimernejši čas za testiranje hormonov v tvojem menstrualnem ciklu. V drugi polovici lutealne faze pa progesteron in estrogen začneta ponovno padati.
Menstrualni cikel je pomemben pokazatelj reproduktivnega in splošnega zdravja žensk. Spremembe v dolžini, trajanju in toku menstrualne krvavitve lahko signalizirajo zdravstvene težave. Na primer, neredne ali izostale menstruacije so lahko znak sindroma policističnih jajčnikov ( PCOS ) , pogoste kompleksne in multifaktorialne endokrine motnje. Močne krvavitve ali dolgotrajne menstruacije lahko kažejo na fibroide – benigne tvorbe v maternici. Boleče menstruacije ali bolečine med spolnim odnosom so lahko simptom endometrioze, stanja, pri katerem tkivo, ki obdaja maternico, raste izven nje. Poleg tega so lahko spremembe v menstrualnem ciklu tudi zgodnji znak motenj ščitnice, ki lahko vplivajo na reproduktivno zdravje in splošno dobro počutje.
Teden ali dva po ovulaciji se pogostokrat pojavi tudi predmenstrualni sindrom. Gre za kombinacijo fizičnih in čustvenih simptomov, ki lahko doleti kar 90% žensk.[5] Raziskovalci menijo, da se PMS pojavi v dneh po ovulaciji, ker začnejo ravni estrogena in progesterona dramatično padati (če ženska v tem času ne zanosi).
Fizični simptomi PMS lahko vključujejo[6]:
Čustveni ali duševni simptomi PMS vključujejo[7]:
Hujša oblika predmenstrualnega sindroma – predmenstrualna disforična motnja
Simptomi so pri nekaterih ženskal lahko še posebej izraziti, do te mere, da resno ovirajo njihov vsakdan. Takrat govorimo o hujši obliki PMS-a, imenovani predmenstrualna disforična motnja. Za to stanje je značilna[8]:
Strokovnjaki ocenjujejo, da se PMS pojavlja pri približno 30-40 % žensk[9] in PMDD, ki se pojavi pri 5–10 % žensk[10].
Obstaja več metod, s katerimi lahko spremljaš svoj menstrualni ciklus, izbira pa bo odvisna od tvojih želja in preferenc. Ena najpogostejših metod je uporaba aplikacije za merjenje menstrualnega ciklusa, ki jo lahko preneseš na svoj telefon ali tablico (sama sem zadovoljna z aplikacijo “Flo”).
Ta aplikacija ti omogoča, da vneseš prvi dan menstruacije, dolžino ciklusa in morebitne druge simptome, ki jih morda doživljaš, nato pa izračuna predviden datum prihodnje menstruacije in ti lepo na podlagi grafikona prikaže poročilo o tvojem ciklu.
Če imaš raje svinčnik in kos papirja imaš na razpolago menstrualni koledarček, kjer lahko ročno zabeležiš začetni in končni datum menstruacije. Nekatere ženske se odločijo tudi za spremljanje bazalne telesne temperature (BBT), kar lahko pomaga ugotoviti, kdaj pride do ovulacije.
Ne glede na to, katero metodo izbereš, redno beleži svoj menstrualni ciklus in opazuj morebitne spremembe ali nepravilnosti. Te informacije so lahko dragocene za prepoznavanje osnovnih zdravstvenih težav in njihovo takojšnjo obravnavo.
.
Sem osebna trenerka specializirana za vadbo žensk, raziskovalka gibanja, iskalka ženskega potenciala in zdravja, ljubiteljica sushi-ja, iskrenih pogovorov in mirnih juter. Naučim te, kako dvigneš zmogljivost svojega telesa v fitnesu in izven njega.
Mini priročnik, ki bo odgovoril na ključna vprašanja o vadbi med nosečnostjo.
Mini priročnik, ki bo odgovoril na ključna vprašanja o vadbi med nosečnostjo.
Prinesi si svojo nedeljsko kavo (ali čaj) in se mi pridruži pri tedenskih novičkah, kjer ti razkrijem dogajanje v ozadju, odgovarjam na tvoja vprašanja, razbijam mite tvojih najljubših tem in te med prvimi obvestim o novostih. Vse to, medtem ko ti uživaš v svojem jutranjem ritualu.
Prinesi si svojo nedeljsko kavo (ali čaj) in se mi pridruži pri tedenskih novičkah, kjer ti razkrijem dogajanje v ozadju, odgovarjam na tvoja vprašanja, razbijam mite tvojih najljubših tem in te med prvimi obvestim o novostih. Vse to, medtem ko ti uživaš v svojem jutranjem ritualu.
“Pridruži se mi” na instagramu.
Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Preberi več.