Po vsem, kar je tvoje telo ustvarilo, nosilo in prestalo, si zasluži več kot samo kritičen pogled v ogledalo.
Tvoja trebušna stena – tista notranja podpora, ki je nekoč tiho opravljala svojo nalogo, je doživela velike spremembe. In ko jih začneš resnično razumeti, začneš ponovno zaupati svojemu telesu.
Ta članek ni tukaj, da bi ti povedal, kako naj izgledaš. Tukaj je, da ti razloži, kaj se je v resnici zgodilo znotraj tebe in te zboosta z optimizmom, da kljub temu obstajajo rešitve.
Ob besedi »vaje za jedro«, si večina žensk pred nos prikliče sliko trebušnjakov in plank-a. Ampak, dajva se tukaj za sekundo ustavit. Namreč, tvoje jedro je ogromno več kot to.
Predstavljaj si ga kot zaprto posodo, sestavljeno iz:
Te mišice ti pomagajo dihati, sedeti, stati, hoditi, dvigovati, kašljati in se smejati. Skupaj držijo tvoje telo stabilno (ja, tudi zdaj, ko bereš ta članek). Brez njega bi dobesedno “uplahnila”. Zato: znotraj trebušni pritisk je pomemben. Ključen.
Tvoje telo ves čas ustvarja znotraj trebušni pritisk.
To pomeni, da tvoje mišice sodelujejo in zagotavljajo ravno pravšnjo oporo. Ne glede na to, ali stojiš, sediš, nosiš vrečke ali se nagneš proti otročku, tvoje telo nenehno uravnava nivo pritiska, ki je potreben za tvojo aktivnost.
Tvoj sistem zazna, koliko pritiska je treba ustvariti, in to stori v trenutku – vse to s pomočjo mišic, dihanja in koordinacije celotnega sistema.
Znotraj trebušni pritisk torej sam po sebi ni slab, vendar mora biti ustrezno reguliran. Kadar je pritisk slabo usmerjen. Namesto da bi se lepo razpršil skozi trup – gor, v stran, v mišice – se preveč pritiska usmeri navzdol, proti medeničnemu dnu. In če mišice tam spodaj niso dovolj močne, da bi to breme zadržale, se lahko pojavijo težave. Slednje se lahko kaže tako:
Med nosečnostjo se tvoje telo izjemno prilagodi otročku. Rebra se razširijo, organi se pomaknejo navzgor, trebušna stena se raztegne, da naredi prostor za otročka.
To vpliva na obliko in volumen tvojega jedra. Ko se lok reber spremeni, se spremeni tudi oblika tvojega jedra – tiste zaprte »posode«, ki ustvarja in uravnava pritisk. Predstavljaj si to kot balon, ki se raztegne. Včasih se razširjen prsni koš, “raztegnjena”, šibkejša trebušna stena, slabša integriteta vezivnega tkiva ohranijo tudi po tem, ko rodiš.
To vpliva na dinamiko porazdelitve pritiska v tvojem trupu. Zato je ključno, da vpelješ določene strategije za podporo tega sistema že v nosečnosti. Slednje ti bo namreč tudi izredno pomagalo med samim porodom.
Mehak trebuh. Napihnjenost po jedi – zlasti po jedi ali proti večeru. Občutek, kot da ni več opore. Zveni znano?
To je pogosto posledica:
Morda imaš tudi diastazo rektusov , kar je zelo pogost pojav po nosečnosti. A nič bat. Vse se, da urediti.
Ko slišimo izraz disfunkcija jedra, večina najprej pomisli na slabo držo ali bolečine v križu. Morda ti je kdo rekel: “Tvoje trebušne mišice so šibke, to je problem.”
A disfunkcija jedra ni samo stvar trebušnih mišic ali razmika med njimi. Gre veliko globlje.
Če katerikoli del tvojega “notranjega” jedra ne deluje tako, kot bi moral – pa naj bo to diafragma, trebušna stena ali mišice medeničnega dna – to že šteje kot disfunkcija jedra.
Poglejva na primer diafragmo. Če ti je težko dihati v trebuh, razširiti rebra pri vdihu ali čutiš, da ne zmoreš vdihniti globoko, to vpliva na tvoje jedro. Če se ta globoka trebušna mišica, ki jo imenujemo transversus abdominis ne vključi pravilno ali je sploh ne (za)čutiš, tudi to pomeni, da tvoje jedro ne deluje optimalno. Če je tvoja linea alba (vezivno tkivo na sredini med trebušnimi mišicami) raztegnjeno in te ne podpira več kot prej – ja, tudi to je del disfunkcije.
In seveda, mišice medeničnega dna. Težave, kot so uhajanje urina, spuščeni organi, bolečine pri spolnosti, občutek pritiska ali zaprtje – to niso težave za spregledat. So resni znaki, da tvoje telo potrebuje pozornost.
Notranja moč jedra ni vse, kar potrebuješ.
Tvoje diafragma, globoka trebušna mišica in medenično dno – so res ključni. A tvoje telo je sistem, ne seznam ločenih mišic. Nad temi mišicami se nahajajo še druge abdominalne mišice. Hkrati te mišice sodelujejo še z ostalimi mišicami, kot so hrbtne mišice, prsne mišice, mišice okrog medenice – vsi skupaj ustvarjajo stabilnost.
Tista prava stabilnost jedra nastane, ko vse mišice in sistemi delujejo skupaj – v sozvočju.
In ne gre le za mišice. Gre tudi za tvoj živčni sistem, tvoje dihanje, držo, in tudi tvoje čustveno stanje.
Draga zaslužiš vedeti, kaj se dogaja v tvojem telesu. Pravkar si odkljukala prvi in pomemben korak k boljšem razumevanju tvojega telesa. Začela boš sodelovati z njim, ne proti njemu. Če te je ta članek nagovoril, je to šele začetek.
Sem osebna trenerka specializirana za vadbo žensk, raziskovalka gibanja, iskalka ženskega potenciala in zdravja, ljubiteljica sushi-ja, iskrenih pogovorov in mirnih juter. Naučim te, kako dvigneš zmogljivost svojega telesa v fitnesu in izven njega.
Mini priročnik, ki bo odgovoril na ključna vprašanja o vadbi med nosečnostjo.
Mini priročnik, ki bo odgovoril na ključna vprašanja o vadbi med nosečnostjo.
Prinesi si svojo nedeljsko kavo (ali čaj) in se mi pridruži pri tedenskih novičkah, kjer ti razkrijem dogajanje v ozadju, odgovarjam na tvoja vprašanja, razbijam mite tvojih najljubših tem in te med prvimi obvestim o novostih. Vse to, medtem ko ti uživaš v svojem jutranjem ritualu.
Prinesi si svojo nedeljsko kavo (ali čaj) in se mi pridruži pri tedenskih novičkah, kjer ti razkrijem dogajanje v ozadju, odgovarjam na tvoja vprašanja, razbijam mite tvojih najljubših tem in te med prvimi obvestim o novostih. Vse to, medtem ko ti uživaš v svojem jutranjem ritualu.
“Pridruži se mi” na instagramu.
Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Preberi več.
Izpolni kviz in ugotovi kaj povzroča tvoj PCOS, kaj to pomeni za tvoje zdravje in kaj lahko storiš glede tega.