Prezaposlena? Verjetno se sprašuješ, kam še (če sploh) lahko v svoj urnik stisneš čas za vadbo.
Vem, kako zahtevno je lahko žongliranje med delom, družino in osebnim življenjem. Če daješ telesno aktivnost na zadnji tir že nekaj časa, potem si verjetno že pozabila kakšen »prerojen« občutek ti ta prinaša. Dajva zaenkrat fizičen izgled na stran. Se spomniš tistih otroških dni na zraku? Ko si zvečer po urah brezskrbnega tekanja naokoli samo padla v posteljo in sladko zaspala?
Danes želim, da oblečeš nazaj tisto majico, uporabiš pravilo petih sekund, narediš korak naprej in objameš bolj zdravo in srečnejšo sebe. Spodaj ti dajem par nasvetov, ki ti bodo lahko pri tem v pomoč.
Dajmo si nalit čistega vina. Ko življenje postane hektično, vadba pogostokrat zavzame zadnji sedež na to-do listi. Ampak čas je, da jo osvežiš in postaviš vadbo nekoliko višje. Zakaj? Dobro počutje in zdravje je esencialno, saj ima kot takšno izjemen vpliv na tvojo zbranost, produktivnost in nenazadnje tudi na odnose z drugimi.
Zato je ključnega pomena, da si postaviš cilje in načrtuješ vnaprej. Če je tvoj urnik predvidljiv, poskusi razporediti čas za vadbo takrat, ko veš da obstaja manj možnosti, da te kaj »iztiri« (npr. zjutraj pred službo ali zvečer).
Če imaš zelo nepredvidljiv urnik si postavi tedenski cilj, kako pogosto želiš biti aktivna in si ga zapiši. Če svoje cilje zapišeš na list papirja in ga prilepiš na vidno mesto ali nastaviš opomnik v telefonu, boš imela manj možnosti, da vadbo preskočiš.
Prav tako je pomembno, da čas za vadbo po pomembnosti pozicioniraš na isto raven kot pomemben sestanek ali družabni dogodek. Konec koncev si tvoje zdravje zasluži enako pozornost kot tvoja kariera ali družabno življenje.
Če želiš ostati na pravi poti, razmisli tudi o uporabi tehnologije v svojo korist. Prenesi si aplikacijo za opomnike in nastavi obvestila, da te nežno potisnejo iz cone udobja v smer ciljev.
V kolikor si vse te strategije že preizkusila, razmisli o sodelovanju z osebnim trenerjem. Ta ti lahko pomaga ostati bolj konsistentna. Nenazadnje so pogajanja o vadbi težja :).
Kdo pravi, da moraš preživeti več ur v fitnesu? Ta črno-beli scenarij, ki mu ženske pogostokrat podležejo nam ne koristi kaj prida.
Že res, da z 10 minutnim treningom ne moreš pričakovati ogromnih transformacij, a nenazadnje je to boljše kot nič, se strinjaš? Zato je pomembno, da si zadaš realen cilj, primeren za tvoj trenuten življenjski tempo. Namreč, če boš segala previsoko boš kaj hitro padla nizko. Da se temu ogneš in da se ogneš razočaranju same sebe, ki te potem kot črna luknja posrka vase, je pomembno da delaš v skladu s svojimi trenutnimi zmožnostmi in spreminjaš navade počasi.
Poskusi z 10 minutno hitro hojo med odmorom za kosilo, morda lahko narediš hiter HIIT ali hiter trening celega telesa zjutraj pred službo, tudi pomirjajoča joga pred spanjem ti zna koristit. Karkoli ti ustreza, samo da za začetek vpelješ malo bolj aktiven življenjski slog.
Povečaj dnevno telesno aktivnost. Na primer hoja po stopnicah namesto dvigala, avto lahko parkiraš nekoliko dlje od cilja in se do tja sprehodiš, morda razmisliš o kakšnem dnevu vožje s kolesom namesto avtomobila, zamenjaj statične sestanke s sestanki v hoji, kadar koli je to mogoče. Med sprejemanjem telefonskih klicev se sprehajaj po prostoru. Uporabi dvižno mizo pri delu za računalnikom.
Kdo pravi, da delo in vadba ne gredo z roko v roki? Čas je, da ti razkrijem kako lahko kadar res ne gre drugače zliješ produktivnost in gibanje.
Uporaba kolesa z nastavljivo mizico za prenosni računalnik je eden izmed načinov za vključitve vadbe v tvojo dnevno rutino. Ta ti omogoča, da delovnik preživiš nekoliko bolj aktivno.
Če ti kolesarjenje ni po godu, lahko posežeš po manjši tekalni stezi, ki ti omogoča udobno hojo, medtem ko delaš za računalnikom.
Temu dodaj dvižno mizo, ki ti bo slednje tudi omogočala ali jo uporabi samostojno za manj preživetega časa v sedečem položaju. Pozorna bodi le, da se na koncu ne naslanjaš preveč usločeno nanjo in da ti slednje zagotavlja varnost.
Kot zadnje pa lahko improviziraš tudi s pohištvom okoli. Na primer: mizo lahko uporabiš za sklece na dvignjeni podlagi, delaš lahko počepe, izpadne korake, vaje za trup, možnosti je ogromno.
Kot, da bi to bilo že nekaj česar ne poznamo. Z malo domiselnosti in nekaj prilagoditev lahko brez bistvenega napora vključiš vadbo v vsakdanje življenje. Na primer, namesto da se s prijateljico dogovoriš za »pijačko« se dogovori za sprehod. Če sta pripravljeni lahko kak delček poti tudi pretečeta.
Govori in hodi – ne dovoli, da te telefonski klici priklenejo na mizo ali kavč. Uporabi bluetooth slušalke ali možnost zvočnika za klepet, ko si na poti. Lahko se sprehajaš doma ali na prostem, medtem ko se pogovarjaš s prijatelji, družino ali sestankuješ.
Naslednjič, ko gledaš svojo najljubšo televizijsko oddajo, poslušaš navdihujoč podcast ali nenazadnje bereš knjigo, skoči na sobno kolo ali izvedi par vaj.
Pri usklajevanju natrpanega urnika in varstva otrok je iskanje časa za vadbo lahko velik izziv. Ampak ne boj se! S kančkom ustvarjalnosti in spontanosti lahko vsakodnevne trenutke spremeniš v aktivno preživet dan z otroci.
Medtem ko čakaš med aktivnostmi svojih otrok, pojdi teči po okolišu zraven ali investiraj v tekaški voziček in otroka pelji na tek s seboj.
Spremeni igralni čas z otrokom v zabaven čas za vadbo, kjer se lovita, plazita, skačeta z posnemanjem različnih živali ali pa oblikuješ mini poligon z ovirami (na tej strani boš našla veliko idej). Ta zabava z otrokom ti bo pomagala ostati aktivna, hkrati pa bo ostrila gibalne sposobnosti tvojega otroka.
Družinski čas lahko preživite aktivni vsi tudi tako, da se z otroci podate na mini kolesarski izlet ali pohod, pri čemer zagotoviš, da so otroci varno pripeti na kolesarskem sedežu, prikolici ali nosilki.
Skratka, sprejemanje aktivnega življenjskega sloga ob usklajevanju natrpanega urnika se morda zdi nemogoča naloga, toda z malce ustvarjalnosti in odločnosti lahko zagotovo premagaš ta izziv. Ne pozabi, vsak korak šteje in ključno je najti ravnovesje, ki ti ustreza. Torej, zaveži svoje superge, in se podaj na pot bolj zdravega in aktivnega življenja. Maš to!
Sem osebna trenerka specializirana za vadbo žensk, raziskovalka gibanja, iskalka ženskega potenciala in zdravja, ljubiteljica sushi-ja, iskrenih pogovorov in mirnih juter. Naučim te, kako dvigneš zmogljivost svojega telesa v fitnesu in izven njega.
Mini priročnik, ki bo odgovoril na ključna vprašanja o vadbi med nosečnostjo.
Mini priročnik, ki bo odgovoril na ključna vprašanja o vadbi med nosečnostjo.
Prinesi si svojo nedeljsko kavo (ali čaj) in se mi pridruži pri tedenskih novičkah, kjer ti razkrijem dogajanje v ozadju, odgovarjam na tvoja vprašanja, razbijam mite tvojih najljubših tem in te med prvimi obvestim o novostih. Vse to, medtem ko ti uživaš v svojem jutranjem ritualu.
Prinesi si svojo nedeljsko kavo (ali čaj) in se mi pridruži pri tedenskih novičkah, kjer ti razkrijem dogajanje v ozadju, odgovarjam na tvoja vprašanja, razbijam mite tvojih najljubših tem in te med prvimi obvestim o novostih. Vse to, medtem ko ti uživaš v svojem jutranjem ritualu.
“Pridruži se mi” na instagramu.
Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Preberi več.