Sindrom policističnih jajčnikov (PCOS) prizadene mnoge ženske, lahko povzroči neredne menstruacije, povečanje telesne teže in akne. Čutiš, kot da tvoje telo ni na tvoji strani? Odkrij ključne informacije o PCOS in kako si lahko pomagaš.
Ženske s hormonskimi motnjami danes niso v manjšini. Ravno obratno. Redke so tiste, ki hormonskih motenj nimajo. Morda sem malenkost pristranska, ker gre za področje, ki me še posebej zanima. Pri svojem delu se ves čas gibam in dotikam takšnih tem, kar se posledično kaže tudi v tem, da se pri svojem delu nemalokrat srečam z ženskami s podobnimi težavami.
Med temi ženske s sindromom policističnih jajčnikov niso izjema. Kar po svoje niti ni tako presenetljivo, saj gre za najpogostejšo endokrilno motnjo (»endokrilno« pomeni sicer, da se nanaša samo na hormone), ki prizadane ženske v rodni dobi. Zakaj sem zgornjo besedo dala v navednice? Gre namreč za multifaktorialno motnjo, o čemer bova govorili v nadaljevanju.
Kje natančno se gibljejo številke, je težko pokazati s prstom, saj obstajajo različni načini oz. diagnostični kriteriji za postavitev diagnoze. Okvirno govorimo o 5-15 odstotkov žensk.[1] A odstotek zna biti tudi višji, saj strokovnjaki ocenjujejo, da naj bi številne ženske ostale nediagnosticirane. Odstotek teh naj bi bil visok tudi do 75-odstotkov.[2] Kar je izjemno zaskrbljujoče.
Preden nadaljujeva, dajva pojasnit najprej za kaj se sploh gre.
Sindrom policističnih jajčnikov ali kot ga imenujemo na kratko, PCOS, je pogosta a zapletena endokrilna motnja.[3] Ne samo, da PCOS povzroča težave s plodnostjo, vodi lahko tudi do drugih resnih zdravstvenih stanj. Brez ustreznega in pravočasnega ukrepanja imajo ženske s PCOS večje tveganje za razvoj drugih resnih zdravstvenih stanj.
Inzulinska rezistenca in presnovni sindrom s katero se spopada dober delež žensk s PCOS poveča tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 2 ter bolezni srca in ožilja.[4] Nekatere ženske s PCOS lahko razvijejo hiperplazijo endometrija[5], pri kateri postane sluznica maternice predebela. To stanje pa poveča tveganje za razvoj raka endometrija.[6]
Ženske s PCOS imajo lahko tudi večje tveganje za motnje spanja, kot je na primer spalna apnea.[7] Tudi tveganje za depresijo je večje pri ženskah s PCOS. Zato je zelo pomembno, da se zavedamo, da gre za stanje, ki na ženske vpliva iz vseh aspektov.
Preden bo zdravnik postavil diagnozo, bo najprej izključil vse druge možne razloge za hiperandrogenizem in neredne menstruacije (kot npr. kongenitalna adrenalna hiperplazija, bolezni ščitnice, tumor, Cushingov sindrom, hiperprolaktinemija, anoreksija nervoza …).
Zdravnik lahko diagnosticira sindrom policističnih jajčnikov pri odraslih po treh različnih smernicah. A obstaja kar nekaj polemik glede diagnostičnih meril. Razpolagamo namreč z večimi (različnimi) kriteriji za postavitev diagnoze (Rotterdamski kriterij, NIH kriterij ter ti. »Androgen Excess and PCOS Society«). To je tudi eden od razlogov, zaradi česar nimamo jasne predstave o tem, koliko žensk ta motnja dejansko prizadene.
Največkrat so diagnoze postavljene po Rotterdamskem kriteriju, kateri diagnozo sindroma policističnih jajčnikov potrdi, v kolikor ima ženska vsaj dva od spodnjih simptomov:
To pomeni, da so (po Rotterdamskem kriteriju) jajčniki na ultrazvoku lahko videti normalno, kljub prisotnosti PCOS. Četudi strokovnjaki na eni strani izpostavljajo dejstvo, da številne ženske ostanejo nediagnosticirane, na drugi strani avtorji v enem izmed člankov Britanskega medicinskega dnevnika pod naslovom: »Driven by good intentions: why widening the diagnostic criteria for polycystic ovary syndrome may be harming women.«[8] , izpostavljajo kontroverznost novih smernic in Rotterdamskega kriterija.
Avtorji pojasnjujejo, da lahko »prehitra« diagnoza s PCOS na ženskah pusti škodljive posledice za vso življenje. Izpostavljajo tudi, da nekaterim ženskam s hipotalamično amenorejo (podhranjenostjo) zmotno postavijo diagnozo PCOS. Prav tako pri najstnicah in ženskah, ki so pravkar nehale jemati hormonsko kontracepcijo.
V zadnjih letih se je z raziskavami naše razumevanje sindroma policističnih jajčnikov znatno dvignilo. Ugotovili smo, da ima PCOS različne fenotipe, ki se pojavljajo tako pri neaktivnih ženskah s prekomerno telesno težo kot tudi zelo aktivnih ženskah z normalno težo.
Hormonska neravnovesja povzročajo številne simptome, ki se razlikujejo tako med posameznicami, kot v intenziteti izraženosti (torej od zelo blagih do hudih). Najpogostejši simptomi PCOS vključujejo:
Kaj natančno povzroči PCOS še ne vemo. Gre za kompleksno, multifaktorialno endokrino motnjo, katerih vzroki in z njimi povezani procesi niso še popolnoma jasni. A slednji dejavniki lahko igrajo ključno vlogo pri izražanju PCOS simptomov:
Za lajšanje simptomov PCOS in izboljšanje zdravja je ključnega pomena ugotoviti kaj v osnovi sproža simptome. PCOS je sindrom večih obrazov. Lajšanje simptomov pri PCOS je zato zelo odvisno od posamezničinih značilnosti stanja in simptomov. Zato je pomembno, da upoštevamo individualno specifiko vsake posameznice.
Dejstvo pa je, da na razvoj simptomov močno vpliva tudi epigenetika, nad katero imajo ženske same še največ vpliva. Med drugim sem štejemo tudi prehrano, vadbo, stres management, ipd.
Urejena in posameznici prilagojena prehrana lahko nasloni marsikatero težavo posameznice. Preden začneš slediti rigidnemu jedilniku, ki si ga pravkar zasledila na spletu, najprej postavi zdrav »mindset«. To je osnova na kateri boš lahko gradila.
Ti lahko izzovejo nihanje krvnega sladkorja in motnje v črevesni mikrobioti, kar posledično lahko pripelje do kroničnega vnetja.[20]
V svoj jedilnik vključi polnovredne ogljikove hidrate, bogate s hranili. Na primer sladki krompir, buča, sadje (predvsem tisto z nizko vsebnostjo sladkorja, kot na primer jagodičevje, jabolka, oranže,..), ter žita in stročnice, če jih dobro prenašaš.
Ne pozabi na neškrobno zelenjavo, kot je brokoli, zelje, ohrovt, kumarice, zelena, paradižnik, ipd. Slednje namreč vsebujejo vlaknine, ki spodbujajo zdravje črevesja in izločanje odvečnih hormonov in njihovih metabolitov iz telesa. Fitohranila pa delujejo protivnetno in ugodno na krvni sladkor.
Izbiraj zdrave maščobe, kot na primer masne ribe prostega ulova, ekstra deviško oljčno ali kokosovo olje, semena, oreščki.
Tvoj krožnik naj ne bo osiromašen z beljakovinami – nameni mu nekje za dlan veliko porcijo beljakovin oz. 20-30 gramov beljakovin.
Morda se sedaj praskaš po glavi in sprašuješ zakaj nisem zavelela, da moraš iz svojega jedilnika črtati ogljikove hidrate. Tako, kot sem že zgoraj omenila; vsaka ženska se sooča z drugačnimi simptomi ima drugačno zdravstveno sliko, živi svojstven življenjski slog, zato je težko podati smernice, ki bi veljale za vse.
Za žensko, ki se sooča s prekomerno telesno težo, inzulinsko rezistenco in ima HPA os v dokaj dobrem stanju bodo veljale drugačne smernice, kot za žensko, ki nima težav s prekometno telesno težo, ne kaže presnovne disfunkcije, je konstantno pod stresom, ima na urniku poleg tega še intenzivne treninge, skrb za otroke, slab spanec, itd. Takšna ženska zagotovo ne bo žela koristi nizkohidratne prehrane.
Tako, da je pri tem bistveno upoštevati individualno specifiko posameznice.
Določena hranila lahko pomagajo telesu vzpostavit ravnovesje in olajšat simptome PCOS-a. Med temi so:
Vadba je bistven element, na katerega ženske s PCOS ne smejo pozabit. Slednja namreč lahko: [31] [32] [33]
Vadba z bremeni je še posebej koristna, saj pomaga izboljšati občutljivost na inzulin in razmerje med maščobo in pusto telesno maso.[34] Več o tem si lahko prebereš tukaj.
Stres management je pomemben sestavni del »zdravljenja« PCOS-a. Preden nadaljujeva, morava najprej razčistit sploh kakšen stres imava v mislih. Namreč, v osnovi imamo pri PCOS-u opravka s številnimi »stresorji« v telesu, med katerimi so presnovni, vnetni, oksidativni in čustveni.
Kadar nam je cilj zmanjšati simptome PCOS-a, bomo morali upoštevati vsakega izmed teh. Ravno zato je pomembno, da gledamo in pristopamo celostno.
Na tej točki sem želela izpostavit čustven stres. Ženske s PCOS imajo večje tveganje za razvoj anksioznosti in depresije. V kliničnih raziskavah so pri ženskah s PCOS opazili povečan kortizol (stresni hormon) in α-amilaze (marker aktivnosti simpatičnega živčnega sistema) v primerjavi z ženskami brez PCOS. [35] Kar z drugimi besedami pomeni, da so ženske s sindromom policističnih jajčnikov (PCOS) bolj dovzetne za stres in njegove učinke.
Podkrepiva to z dodatno strokovno razlago…
Kadar smo pod stresom začne telo izločati stresni hormon imenovan kortizol. Akuten dvig le-tega je nujno potreben za optimalno delovanje telesa, a kadar je kortizol kronično povišan lahko to doprinese kar nekaj negativnih posledic, kot napimer supresija imunskega sistema, težja izguba telesne maščobe in izgradnje mišične mase, zmanjšana proizvodnja ščitničnih hormonov, slabša inzulinska rezistenca, poveča se proizvodnja androgenih hormonov,…
V glavnem, vpliva na širok spekter telesnih procesov, kar se posledično lahko kaže tudi v neurejenem ali izostalem ciklu.
Poleg vsakodnevnega življenjskega stresa lahko svoje telo dodatno obremenjujemo tudi z načinom prehranjevanja, vadbo in notranjim glasom. Namesto, da na svoje telo gledaš kot na prekletstvo in ga hraniš z negativno energijo, stopi korak izven njega. Poglej ga, poglej kaj vse ti nudi, kaj vse lahko počneš z njim. Poleg tega pa poglej tudi svoj odnos do njega. Ko mu boš nudila tisto kar potrebuje za svoje delovanje, bosta skupaj zdravila drug drugega.
Za ženske s sindromom policističnih jajčnikov, sva s Simono Fabjan, prehransko terapevtko ustvarili PCOSakademijo. PCOS akademija postavlja žensko v središče in obravnava celoten spekter fizičnih, čustvenih, duševnih, socialnih in okoljskih vplivov, ki vplivajo na zdravje ženske. Uporablja prilagojene strategije, ki upošteva njeno edinstveno stanje, potrebe in okoliščine. Uporablja najprimernejše pristope iz različnih disciplin ter tako pomaga ženskam, da ponovno pridobijo in ohranijo optimalno zdravje. Pridruži se ji tukaj.
Sem osebna trenerka specializirana za vadbo žensk, raziskovalka gibanja, iskalka ženskega potenciala in zdravja, ljubiteljica sushi-ja, iskrenih pogovorov in mirnih juter. Naučim te, kako dvigneš zmogljivost svojega telesa v fitnesu in izven njega.
Mini priročnik, ki bo odgovoril na ključna vprašanja o vadbi med nosečnostjo.
Mini priročnik, ki bo odgovoril na ključna vprašanja o vadbi med nosečnostjo.
Prinesi si svojo nedeljsko kavo (ali čaj) in se mi pridruži pri tedenskih novičkah, kjer ti razkrijem dogajanje v ozadju, odgovarjam na tvoja vprašanja, razbijam mite tvojih najljubših tem in te med prvimi obvestim o novostih. Vse to, medtem ko ti uživaš v svojem jutranjem ritualu.
Prinesi si svojo nedeljsko kavo (ali čaj) in se mi pridruži pri tedenskih novičkah, kjer ti razkrijem dogajanje v ozadju, odgovarjam na tvoja vprašanja, razbijam mite tvojih najljubših tem in te med prvimi obvestim o novostih. Vse to, medtem ko ti uživaš v svojem jutranjem ritualu.
“Pridruži se mi” na instagramu.
Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Preberi več.
Izpolni kviz in ugotovi kaj povzroča tvoj PCOS, kaj to pomeni za tvoje zdravje in kaj lahko storiš glede tega.