Beseda “menstruacija” izhaja iz latinske besede »menstruus«, ki pomeni mesečnik. Po definiciji gre za mesečno krvavitev, ki nastane zaradi vpliva endokrilnih žlez.[1] Gre za cikel hormonskih in fizioloških sprememb, ki žensko telo pripravi na morebitno zanositev. Ta proces se začne, z vstopom ženske v puberteto (znano tudi kot menarha) in se konča ob vstopu v menopavzo. Nihanja hormonov sprožijo tudi številne druge fiziološke učinke, ki med drugim vplivajo na razpoloženje, apetit, lakoto, metabolizem, zadrževanje vode, zmogljivost, telesno težo, raven energije, ipd.
Klinično so naši cikli lahko redni ali neredni. To se nanaša na dolžino menstrualnega cikla (število dni med začetkom ene in druge menstruacije – za 1.dan se šteje začetek krvavitve) in kako se dolžina cikla spreminja (od cikla do cikla).
»Normalen« menstrualni cikel (imenujemo ga tudi eumenoreja) traja od 24 do 38 dni.[2] Pomembno je omeniti, da pri dolžini cikla prihaja med ženskami do velikih razlik. Prav tako lahko prihaja do razlik pri isti ženski iz meseca v mesec.[3] Ta je lahko posledica številnih faktorjev – stres je lahko eden izmed teh.
Za tvoj menstrualni ciklel so v bistvu zaslužni štirje ključni akterji: estrogen, progesteron, folikel stimulirajoči hormon, lutenizirajoči hormon.
Vsak izmed njih ima posebno vlogo v tvojem telesu.
Estrogen
Poznamo tri glavne skupine estrogenov, ki v posameznih življenjskih fazah ženske (pred menopavzo, nosečnost, po menopavzi) bolj ali manj prevladujejo. V rodni dobi je prevladujoč estradiol. Vključen je v številne vitalne funkcije, skrbi za normalen razvoj, močne kosti, ohranja holesterol v normalnih mejah, vpliva na sproščanje nevrotransmiterjev, uravnavanje razpoloženja, občutljivostjo na inzulin, lakoto, ipd.
Progesteron
Progesteron v telesu deluje na več načinov. Njegove glavne funkcije so uravnavanje menstrualnega cikla in podpiranje nosečnosti. Izoča ga rumeno telesce v jajčniku. Proizvajata ga pa lahko tudi nadledvična žleza in posteljica v nosečnosti. Progesteron pomaga pripraviti telo na nosečnost s spodbujanjem razvoja žlez in novih krvnih žil. Slednje zagotavlja dobro okolje za implantacijo oplojenega jajčeca.
Redna ovulacija, ki ji sledi zadostna proizvodnja progesterona (in estrogena) je povezana z izgradnjo in ohranjanjem optimalne kostne gostote pri ženskah. Torej, ženskam, ki ne ovulirajo ali doživijo ovulacijske motnje primankuje progesterona, kar jih postavi pred večje tveganje za razvoj osteoporoze. To vključuje ženske, ki izgubijo menstrualni cikel zaradi stresa, “prekomerne” telesne vadbe, podhranjenosti ipd.
Folikel stimulirajoči hormon (FSH) in lutenizirajoči hormon (LH) sta prisotna tako pri ženskah kot pri moških. Izloča ju hipofiza. Folikle stimulirajoči hormon spodbuja razvoj foliklov in jajčeca pred ovulacijo. Luteinizirajoči hormon pa podpira razvoj jajčec in proizvodnjo progesterona.
Tvoje telo je iz tedna v teden drugačno, beri: tvoji hormoni nihajo skozi celoten cikel, kar lahko pojasni zakaj tudi tvoje počutje čez cikel niha. Reden menstrualni cikel je običajno razdeljen na tri faze: folikularna faza, ovulacijska faza in lutealna faza. Poglejva na hitro kaj se dogaja.
Za primer bova vzeli normalen naraven 28-dnevni menstrualni cikel. Torej cikel ženske, ki ni na hormonski kontracepciji in katera nima težav s hormonskim neravnovesjem.
Za prvi dan cikla, kot sva že omenili, se šteje krvavitev. Krvavitev je posledica neoploditve jajčeca in padca hormonov. Prva, folikularna faza, traja od prvega dneva menstruacije do ovulacije. V prvem delu folikularne faze, ostajajo hormoni nizko. Medtem ko imaš menstruacijo, tvoja hipofiza (žleza v možganih) izloča folikel stimulirajoči hormon (FSH). Ta sporoči tvojim jajčnikom, da je čas, da pripravijo folikel in povečajo raven estrogena, z namenom, da se tvoje telo pripravi na morebitno zanositev. Eden izmed številnih foliklov medtem postane dominanten in jajčece v tem foliklu dozori.
Raven estrogena naraste, kar sproži hipofizo, da sprosti luteinizirajoči hormon (LH), kar povzroči, da se iz jajčnikov sprosti zrela jajčna celica. To imenujemo ovulacija (uradno si v fazi ovulacije 24 ur). Ovulacija se običajno pojavi nekje med 13 in 15 dnevom pred naslednjo menstruacijo.
Do ovulacije pride, ko jajčnik sprosti jajčece. V treh dneh do dneva ovulacije lahko ženska, če ima spolne odnose (in ni na hormonski kontracepciji) zanosi. Moški spermiji naj bi namreč lahko preživeli 3 do 5 dni v ženskih reproduktivnih organih, medtem ko žensko jajčece živi le 12 do 24 ur po ovulaciji.[4]
Na tej točki (nekje 24h po sprostitvi jajčne celice) se rahlo poveča tudi telesna temperatura (za približno 0,2°C) in ostane visoka nekaj dni. Ta informacija ti lahko koristi za ugotavljanje, kdaj je prišlo do ovulacije oz. kdaj se je folikularna faza končala in začela lutealna faza.
Po ovulaciji vstopimo v lutealno fazo cikla. Ta faza traja od ovulacije do začetka naslednje menstruacije. Rumeno telesce, ki je ostalo po ovulaciji, v tej fazi začne izločati progesteron. V prvi polovici lutealne faze, oba tako progesteron kot estrogen postopoma naraščata in dosežeta vrh nekje na sredini te faze. Tukaj je najprimernejši čas za testiranje hormonov v tvojem menstrualnem ciklu. V drugi polovici lutealne faze pa progesteron in estrogen začneta ponovno padati.
Teden ali dva po ovulaciji se pogostokrat pojavi tudi predmenstrualni sindrom. Gre za kombinacijo fizičnih in čustvenih simptomov, ki lahko doleti kar 90% žensk.[5] Raziskovalci menijo, da se PMS pojavi v dneh po ovulaciji, ker začnejo ravni estrogena in progesterona dramatično padati (če ženska v tem času ne zanosi).
Fizični simptomi PMS lahko vključujejo[6]:
Čustveni ali duševni simptomi PMS vključujejo[7]:
Simptomi so pri nekaterih ženskal lahko še posebej izraziti, do te mere, da resno ovirajo njihov vsakdan. Takrat govorimo o hujši obliki PMS-a, imenovani predmenstrualna disforična motnja. Za to stanje je značilna[8]:
Strokovnjaki ocenjujejo, da se PMS pojavlja pri približno 30-40 % žensk[9] in PMDD, ki se pojavi pri 5–10 % žensk[10].
Za sledenje lahko uporabiš eno izmed aplikacij (npr. FLO) ali pa si enostavno ročno vpisuješ v koledar. Izberi tisto, ki ti najbolj ustreza. Spremljanje menstrualnega ciklusa ti lahko pomaga bolje razumeti tvoje telo in kaj se v njem dogaja. Informacija o tem, kdaj se začne tvoj cikel, kako dolg je, kako dolgo traja krvavitev in kakšna je, kakšni simptomi se pojavljajo,ipd. ti lahko da bistvene podatke o tvojem zdravju in dogajanju v tvojem telesu. Slednje ti lahko pride prav tudi pri treningu.
Ugotovi kaj je zate normalno
Pri dolžini cikla prihaja med ženskami do velikih razlik. Prav tako lahko prihaja do razlik pri isti ženski iz meseca v mesec. Ta je lahko posledica številnih faktorjev (stres na primer je lahko eden izmed teh). sprotno spremljanje cikla ti bo pomagalo razkriti tvoj unikaten odtis, hkrati pa bo tebi in tvojemu ginekologu pomagal razbrati morebitne odstopanja.
Analiziraj svoj cikel
Podatki, ki si jih zabeležila, ti bodo pomagali predvideti in obvladovati morebitne simtome, zmogljivost na treningu ter regeneracijo. Tako boš lahko kar se da dobro splanirala svoje treninge sebi v prid.
Nereden cikel, je cikel, ki pade izven »normalnih« meja, ki veljajo zate. Na primer, za »nereden cikel« bi se štelo, kadar večina tvojih ciklov v zadnjih 6 mesecih pade izven pričakovanega. To pomeni, da ne moreš natančno napovedati kdaj boš dobila menstruacijo.
Za normalno se šteje nereden cikel v prvih letih, ko ženska šele dobi menstruacijo – menarha (nekje 2 do 3 leta po začetku menstruacije) in na koncu reproduktivnega obdobja (perimenopavza). Upoštevajoč le-to, so generalno gledano naši menstrualni cikli običajno najbolj »redni« v 20-ih in 30-ih letih. »Neredni cikli« so prav tako pričakovani v poporodnem obdobju in času dojenja. Prav tako se lahko pojavijo pri ponavljajočih se splavih ali zunajmaternični nosečnosti. »Neredni cikli« lahko pojavljajo tudi, kadar prenehamo z jemanjem hormonske kontracepcije.
»Nereden cikel« je lahko posledica hormonskih motenj na ravni osi hipotalamus-hipofiza-jajčnik (HPO os).Nezadosten energijski vnos, psihološki stresorji in večji fizični stres lahko zmotijo normalno delovanje HPO osi, kar se kaže v nerednih ciklih. Na primer fizično aktivne ženske, ki imajo tedensko visok trening volumen in hkrati ne zadostijo optimalnemu energijskemu vnosu ter zanemarjajo počitek imajo lahko zaradi tega nereden menstrualni cikel.
Visok trening volumen, nizek energijski vnos, premalo počitka so faktorji, ki lahko pri fizično aktivnih ženskah rezultirajo v nerednem menstrualnem ciklu ali celo (sekundarni) amenoreji (izostanek menstruacije več kot 6 mesecev). Neredni menstrualni cikli so lahko tudi rezultat daljših potovanj, motenj spanca, nočnega dela, določenih zdravil in bolezni.
Neredne cikle lahko povzročijo različna stanja:
Menstrualni cikli, ki so konstantno »neredni« imajo lahko vpliv na tvoje dolgo in kratkoročno zdravje. Reden cikel je pomemben za dobro delovanje tvojega metabolizma, zdravja srca, kosti, plodnosti,… Zatorej je izjemno pomembno, da ne zanemarjaš sprememb v svojem ciklu.
Združenje zdravnikov družinske medicine svetuje obisk zdravnika v primerih[1]:
Kadar se pogovarjaš z ginekologom imej pripravljeno zgodovino svojega cikla z vsemi simptomi. Tako bo ginekolog lažje razbral dogajanje v tvojem telesu.
Sem osebna trenerka specializirana za vadbo žensk, raziskovalka gibanja, iskalka ženskega potenciala in zdravja, ljubiteljica sushi-ja, iskrenih pogovorov in mirnih juter. Naučim te, kako dvigneš zmogljivost svojega telesa v fitnesu in izven njega.
Mini priročnik, ki bo odgovoril na ključna vprašanja o vadbi med nosečnostjo.
Mini priročnik, ki bo odgovoril na ključna vprašanja o vadbi med nosečnostjo.
Prinesi si svojo nedeljsko kavo (ali čaj) in se mi pridruži pri tedenskih novičkah, kjer ti razkrijem dogajanje v ozadju, odgovarjam na tvoja vprašanja, razbijam mite tvojih najljubših tem in te med prvimi obvestim o novostih. Vse to, medtem ko ti uživaš v svojem jutranjem ritualu.
Prinesi si svojo nedeljsko kavo (ali čaj) in se mi pridruži pri tedenskih novičkah, kjer ti razkrijem dogajanje v ozadju, odgovarjam na tvoja vprašanja, razbijam mite tvojih najljubših tem in te med prvimi obvestim o novostih. Vse to, medtem ko ti uživaš v svojem jutranjem ritualu.
“Pridruži se mi” na instagramu.
Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Preberi več.